Googlowanie – odcinek 1

Narzędzia od Google

Od jakiegoś czasu poznaję, sprawdzam, testuję różne narzędzia dostarczane przez Google Inc. Lista dostępnych aplikacji spod znaku kolorowych literek jest długa i co chwila dowiadujemy się o nowych, projektowanych lub też o usprawnieniach do już istniejących. Stale więc poszukuję obszarów, w których można je zastosować z największa korzyścią. Nie ukrywam, że jedną z cech tych narzędzi, która motywuje mnie do działania jest to, że są bezpłatne. Oczywiście nie wszystkie i nie zawsze, ale w większości tak.

Dziś postanowiłem rozpocząć (mam nadzieję) cykl wpisów dotyczący tychże narzędzi. Chciałbym przedstawić moje pomysły na ich zastosowanie oraz podzielić się opinią i doświadczeniami z ich praktycznego wykorzystania.

Na początek zacznę od zestawu aplikacji Google Apps (Aplikacje Google). Większość zna je jako osobne programy, serwisy funkcjonujące niezależnie, ale mało kto wie, że zostały one ujęte w jeden spójny i w pewnym sensie niezależny produkt. Jest to bezpłatny, w standardowej wersji, zestaw aplikacji na które składa się: Poczta GMail, Komunikator Google Talk, Kalendarz Google, Dokumenty Google, Strona Początkowa, Kreator Stron Internetowych. Znane, prawda? To wszystko zostało zamknięte bardzo przyjaznym panelem administracyjnym. W sumie można powiedzieć, że nic w tym dziwnego. Znane aplikacje tylko ujęte razem. Pozornie tak to wygląda, ale po zagłębieniu się w sens ich scalenia (sądzę, że biznesowy) ukazuje się ich prawdziwe oblicze. Skupię się na pierwszym zdaniu z głównej strony serwisu:

Komunikacja…
Podaruj swoim użytkownikom konta Gmail, Kalendarz Google i Google Talk we własnej domenie. Ułatwisz im w ten sposób komunikację i usprawnisz pracę zespołową.

a w szczególności na słowach „swoim użytkownikom” i „we własnej domenie”. Cóż to oznacza? Dostajemy od Google zbiór narzędzi za pomocą których możemy stworzyć we własnej domenie grupę serwisów organizujących pracę firmy, komunikację grupy przyjaciół czy też rodziny. Przy wykorzystaniu Strony Początkowej dajemy jeden zorganizowany wg własnych potrzeb punkt startu do sieci, Kreatorem Stron Internetowych tworzymy proste strony bez znajomości HTML’a. GMail to, wg mnie, jeden z najlepszych systemów pocztowych, oferujący w podstawowej wersji skrzynkę o rozmiarze ponad 6GB (i stale rośnie). Kalendarz i Dokumenty są dopełnieniem całości rozwiązania dając możliwość zarządzania czasem oraz tworzenia dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji samodzielnie lub w pracy grupowej. W standardowej wersji całkowicie za darmo. Piękne!

To tyle zajawki cyklu o narzędziach Google. Niebawem postaram się zagłębiać w poszczególne rozwiązania i opisywać je z perspektywy własnych doświadczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll to top